Polish flagClick here for other Polish Translations

With many thanks to Michal Nawrot for this translation.

Angular Movement

Technika Łucznicza  = Ruch Kołowy

Większość ludzi jest przekonana, że technika strzelania z łuku opiera się na prostym ruchu liniowym. Jednak gdy lekko „przyciśniemy” naszego rozmówcę, prawdopodobnie przyzna on, że mamy tu do czynienia również z pewnym ruchem kołowym (krzywoliniowym). My natomiast twierdzimy, że technika strzelania z łuku to prawie w całości ruch kołowy.

Dlatego też, po omówieniu poszczególnych faz oddawania strzału wg KSL chcielibyśmy zwrócić uwagę na to, że oddawanie strzału powinno opierać się na ruchu prawie całkowicie kołowym, a nie na stosowanej przez wielu łuczników technice pchania i ciągnięcia (push and pull), która jest w istocie ruchem liniowym. Biomechanicznie bowiem technika pchnij i ciągnij nie jest najlepszą możliwą techniką oddawania strzału.

Powyższe twierdzenie może wydawać się dość odważne, ale spójrzmy na napięcie pleców podczas strzelania z biomechanicznego punktu widzenia.

Są dwie dziedziny biomechaniki – kinematyka i kinetyka. Kinematyka zajmuje się ruchem, który może być liniowy lub kołowy. Jak stwierdziliśmy wcześniej, „Musimy odejść od przekonania, że rozciąganie jest prostym ruchem liniowymi i ma miejsce tylko równolegle do toru strzały. Musimy zrozumieć, że rozciąganie nie jest po prostu ruchem liniowym typu pchnij i/lub pociągnij, lecz jest bardziej wynikiem dużego ruchu kolistego (Ratio of Movement – dźwignia anatomiczna, więcej o niej znajdziesz w opisie 9. Fazy Oddawania Strzału wg KSL na tej stronie internetowej), który składa się z przesunięcia łopatki do kręgosłupa (mały ruch), ruchu klatki piersiowej i mostka (większy ruch) oraz ramion ręki łucznej i cięciwnej  (największy ruch)”, poznanie tej prawidłowości pozwala lepiej zrozumieć istotę omawianego elementu. Jak już powiedzieliśmy, technika łucznicza opiera się na ruchu prawie w całości kołowym. Tylko jedna część ruchu opiera się na ruchu liniowym ­– ma on miejsce od momentu uniesienia łuku do zakotwiczenia. Dlatego też bardzo istotnym elementem jest faza przeniesienia obciążenia, w której powinniśmy być w stanie „zamienić” wspomnianą część ruchu liniowego na ruch kołowy. Wykonanie ciągłego, płynnego ruchu bezpośrednio przechodzącego z ruchu liniowego do ruchu kołowego (wspomnianego w fazie 8. Cyklu KSL „nieprzerwanego ruchu zewnętrznego”) jest niemożliwe.

Zasada wytrzymania (follow-through) jest kolejną biomechaniczną zasadą, która w jasny sposób wyjaśnia, że napięcie pleców wiąże się z ruchem kołowym. Składa się ono bowiem z dwóch elementów – samego uczucia napięcia mięśni oraz ruchu kołowego łopatki. Zgodnie z zasadą wytrzymania łucznik musi stale utrzymywać napięcie pleców, ściągając łopatki do siebie. Nie jest to jedynie efekt przesuwania się łopatki w kierunku kręgosłupa, ale też uwypuklania i rozciągania się klatki piersiowej związanego z większym ruchem kołowym pleców.

Rotacja odbywa się wokół kręgosłupa, co można dokładnie zobaczyć na tej stronie internetowej, na zdjęciach David’a Barnes’a, pod zakładką Shot Sequence Gallery – zwróć uwagę na linie pionowe.

Dlaczego technika oddawania strzału wg KSL jest lepsza niż inne techniki? - Dlatego, że jest to technika, która dużo lepiej sprawdza się w warunkach ogromnego stresu i presji, które towarzyszą łucznikom podczas udziału w Mistrzostwach Świata czy Igrzyskach Olimpijskich.

Interesujące badanie zostało przeprowadzone przez Tom’a Parrish’a, managera światowej klasy amerykańskich łuczników. Polegało ono na analizie najwyższych średnich wyników (3x12 strzałów) podczas ćwierćfinałów, półfinałów oraz finałów zawodów w okresie od Igrzysk Olimpijskich w 2000 roku do Mistrzostw Świata w roku 2005. Wyniki przedstawiono w poniższej tabeli. Wśród pięciu najlepszych łuczników znajduje się trzech Australijczyków - wszyscy z nich trenowali pod okiem Coach’a Lee, twórcy techniki Cyklu Strzelania KSL.

ŚREDNIA DLA 12 STRZAŁÓW
(MŚ + IO – 2000 – 2005)

1 CUDDIHY AUS 113.3
2 FAIRWEATHER AUS 112.7
3 TORRES FRA 112.7
4 BARNES AUS 112.3
5 YEON KOR 112.3
6 YAMAMOTO JPN 111.7
7 IM KOR 111.3
8 FRANGILLI ITA 110.7
9 VAN ALTEN NED 110.0
10 GALIAZZO ITA 110.0
11 CHUNG KOR 109.7
12 PARK KOR 108.7
13 CHOI KOR 108.3
14 WUNDERLE USA 107.3
15 MORIYA JPN 106.3


KSL Logo
© 2005- KSL International Archery - All rights reserved